fot. PAP

Rozmowa z premierem Francji Manuelem Vallsem

Dziś prezydent i premier będą rozmawiać z premierem Francji m.in. o sytuacji na Ukrainie, relacjach z Rosją i współpracy gospodarczej. Manuel Valls zabierze także głos podczas forum ekonomicznego.

Według resortu gospodarki, podczas spotkania w Orange Polska omówione zostaną możliwości zacieśnienia relacji handlowych i inwestycyjnych.

Premierzy Polski i Francji mają też rozmawiać o agendzie gospodarczej, w tym unii energetycznej i polityce klimatycznej, dwustronnej współpracy gospodarczej oraz relacjach Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją.

Premier Kopacz musi silnie podkreślić polskie stanowisko ws. Ukrainy – powiedział Marcin Przydacz, prezes fundacji Dyplomacja i Polityka.

– Ważne jest, żeby premier Kopacz w jakiś sposób starała się wymóc albo przynajmniej przypomnieć premierowi Francji, że nie można grać na dwóch boiskach. Mówię tutaj o wyposażeniu armii. Z jednej strony Francuzi próbują cały czas mimo zawieszenia sprzedać Rosjanom swoje mistrale, czyli wysoką technologią zbrojeniową. Mówię o marynarce wojennej, a z drugiej strony system obrony przeciwlotniczej, który starają się sprzedać Polsce. Premier Kopacz musi wyraźnie zaznaczyć, że biznesów w dwie strony być nie może. Jeżeli z jednej strony chce się zarabiać na współpracy z Polską, a z drugiej strony na współpracy z Rosją, która to Rosja w sposób ewidentny ingeruje w sprawy innego państwa jakim jest Ukraina – poinformował prezes fundacji Dyplomacja i Polityka Marcin Przydacz.

Rzecznik rządu poinformowała, że spotkanie Kopacz-Valls będzie też okazją do konsultacji przed najbliższym szczytem UE w Brukseli 19-20 marca.

W trakcie wizyty mają być  podpisane porozumienia między Polską Agencją Kosmiczną a francuskim Narodowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych.

A także między Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku a francuskim Komisariatem ds. energii atomowej i alternatywnych źródeł energii.

RIRM

drukuj