Rosyjscy dziennikarze krytykują pomysł utworzenia Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej Polskiej

Zdaniem rosyjskich dziennikarzy Polska dąży do odzyskania dawnych terytoriów Kresów Wschodnich. Chodzi o reportaż rosyjskiej państwowej telewizji, w którym autorzy krytykują utworzenie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie.    

Rosyjska propaganda odnosi się także do inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Nowy wzór dokumentu ma zawierać fotografie m.in. Cmentarza Orląt Lwowskich.

Według Rosjan działania Polaków pokazują, że nasz kraj ma zapędy imperialistyczne. Polski nacjonalizm sięga zenitu – mówią rosyjscy politolodzy. O sprawie informuje „Rzeczpospolita”.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski powiedział, że obawy Rosjan są zupełnie bezpodstawne.

To, że w jakimś państwie buduje się muzeum poświęcone tym ziemiom, które kiedyś do tego państwa należały, nie jest niczym złym, nie jest żadną obelgą dla innych państw, nie jest żadnym naruszeniem umów międzynarodowych. To, że w Lublinie ma powstać Muzeum Ziem Wschodnich, poświęcone dawnym kresom Rzeczpospolitej, zarówno I, jak i II, wcale nie oznacza, że my chcemy odzyskać Wilno, czy Lwów – notabene, leżące w tej chwili nie na terenie Federacji Rosyjskiej – tylko Republiki Litewskiej i Ukraińskiej – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak na razie prowadzona jest korespondencja z samorządem wojewódzkim na temat zasad powołania muzeum i utworzenia jego siedziby.

RIRM

drukuj