fot. twitter.com

Podkarpackie: poszukiwany obywatel Rosji zatrzymany za przekroczenie zielonej granicy

39-letniego obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej, poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania m.in. za groźby zabójstwa, zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Mężczyzna pieszo przekroczył tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski.

Jak poinformował w środę PAP Piotr Zakielarz z BiOSG mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku w poniedziałek wieczorem na odcinku granicy, za który odpowiada placówka SG w Medyce.

„Partol Straży Granicznej pełniący służbę z wykorzystaniem tzw. pojazdu obserwacyjnego, umożliwiającego obserwację w nocy, zauważył po ukraińskiej stronie osobę, która zbliżyła się do granicy, a następnie idąc boso przeskoczyła zasieki, bramę i pokonując zakrzaczenia przedostała się do Polski” – mówił Zakielarz.

Dodał, że jego poczynania były monitorowane przez polskich strażników granicznych, którzy w międzyczasie przygotowali zasadzkę.

„Mężczyzna został zatrzymany kilka minut później. Był zupełnie zaskoczony obrotem spraw. Nie posiadał przy sobie dokumentów, jednak w oparciu o międzynarodowe bazy policyjne szybko ustalono, że jest to 39-letni obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej” – przekazał PAP Zakielarz.

Okazało się także, że mężczyzna jest poszukiwany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, który wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Cudzoziemiec jest podejrzewany o rozbój oraz groźby morderstwa, za które czaka go kara pozbawienia wolności.

„Cudzoziemiec świadom, że nie wjedzie do Unii Europejskiej przez przejście graniczne, wybrał inną, jak się okazało, równie nieskuteczną drogę – tzw. zieloną granicę” – dodał Zakielarz.

Obecnie zatrzymany obywatel Rosji jest w dyspozycji prokuratury.

Ze statystyk SG wynika, że od początku 2019 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia zatrzymali dotąd ponad 200 osób zastrzeżonych w krajowych i międzynarodowych bazach poszukiwawczych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl