Ukraiński ekspert: amerykańska broń pomogłaby w powstrzymaniu Rosji

Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy pomogłyby w powstrzymaniu rosyjskiej agresji w Donbasie, na wschodzie naszego kraju – powiedział w czwartek PAP Wołodymyr Horbacz, analityk z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej.

Kilka dni wcześniej dziennik „Wall Street Journal” napisał, że eksperci Pentagonu i Departamentu Stanu opracowali plan, który przewiduje przekazanie Ukrainie broni pola walki, w tym przeciwpancernej.

Broń, którą na podstawie planu ma otrzymać Ukraina do walki z prorosyjskimi separatystami, jest określana przez autorów projektu jako „defensywna”, jednak w przeciwieństwie do dotychczasowej pomocy amerykańskiej dla władz w Kijowie, która nie obejmowała broni pola walki, jest śmiercionośna.

– Amerykańska pomoc byłaby ogromnym wsparciem dla państwa, które walczy ze znacznie większym przeciwnikiem. Osobiście uważam, że nawet jeśli ta pomoc trafi do nas jeszcze w tym roku, to będzie ona nieco spóźniona, niemniej jednak odegra bardzo ważną rolę we wzmacnianiu obronności i lepszym powstrzymywaniu agresora w ukraińsko-rosyjskiej wojnie – oświadczył Wołodymyr Horbacz.

W jego ocenie dostawy broni pola walki ze Stanów Zjednoczonych są w pełni realne; świadczą o tym wypowiedzi specjalnego przedstawiciela Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurta Volkera i ministra obrony USA Jamesa Mattisa, zaś sam plan został zaakceptowany przez Pentagon i Departament Stanu, „co jest nowością w tej sytuacji” – podkreślił.

Zdaniem eksperta Ukraina potrzebuje przede wszystkim broni, której nie posiada i nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować w krótkim czasie.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl