fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

W Polsce przelotne opady deszczu, na południu kraju burze

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy niż z ośrodkiem nad Zatoką Botnicką ze strefą frontów atmosferycznych. Jedynie południowo-zachodnia i częściowo środkowa część Europy, będzie w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Polska będzie w zasięgu stacjonarnego niżu z ośrodkiem nad Zatoką Botnicką, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego rozdzielającego gorącą masę powietrza zwrotnikowego na południu kraju, od chłodniejszej masy powietrza polarno-morskiego na północy.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosnąć.

W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, w południowej połowie Polski również burze. W burzach na południu kraju prognozowana suma opadu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 20 st., 23 st. na północy kraju, 27 st., 30 st. w centrum do 33 st. na południu i 35 st. lokalnie na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na południu kraju miejscami przelotne opady deszczu, lokalne burze. Prognozowana suma opadów w burzach do 30 mm. Temperatura minimalna od 13 st., 15 st. na północy i zachodzie kraju do 19 st., 20 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w Karpatach i miejscami na Pomorzu okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, w Karpatach lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 21 st., 23 st. na Pomorzu, około 26 st. w centrum do 28 st., 30 st. w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

W piątek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr umiarkowany, zachodni. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 17 st. Wiatr słaby, zachodni. W sobotę zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr na ogół umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj