fot. pixabay.com

Rośnie zadłużenie Polaków

Polacy pożyczyli już w bankach rekordową kwotę 500 mld zł na mieszkania i domy. Liczba i wartość kredytów znacznie wzrosła, a to oznacza, że na zakup nieruchomości potrzebujemy coraz wyższych kwot.

Do czerwca 2021 roku w każdej części rynku kredytowego rosła liczba i wartość kredytów. Najmocniejsze odbicie zaliczyły hipoteki, stanowiące 70 proc. wartości całego portfela kredytowego. Banki udzieliły ponad 132 tys. takich produktów na kwotę 41,6 mld złotych. To odpowiednio o 23 proc. i 33 proc. więcej niż w I połowie 2020 roku.

– Jesteśmy świadkami najwyższej w historii wartości kredytów hipotecznych, które na koniec czerwca 2021 roku przekroczyły wartość 500 mld złotych. Średnia kwota nowo udzielonego kredytu hipotecznego jest również rekordowa i wyniosła w I półroczu 318 tys. złotych. Szacujemy, że cały rok 2021 zakończy się sprzedażą kredytów na poziomie przekraczającym 80 mld zł, co będzie również rekordową wartością w historii obserwacji tego rynku – powiedział dr Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej.

Jedną czwartą wszystkich hipotek stanowią kredyty na kwotę wyższą niż 500 tys. złotych. Ich sprzedaż wzrosła w analizowanym okresie o 68 proc. rok do roku.

Coraz wyższe kwoty zaciąganych kredytów charakteryzują też rynek produktów ratalnych. Banki i SKOK-i udzieliły ich w I półroczu ponad 1 mln 730 tys. na kwotę 8 mld zł, o prawie 28 proc. wyższą niż rok wcześniej. W tej kategorii widzimy odwrócenie trendu. Na początku pandemii Polacy zaciągali sporo drobnych kredytów ratalnych, w tej chwili więcej jest zaciąganych na wysokie kwoty.

Dynamiczne wzrosty notowane były także w segmencie kredytów gotówkowych. Ich liczba w okresie od stycznia do końca czerwca br. wzrosła o 14,2 proc., a wartość – o 26 proc. Według szacunków drugie półrocze ma być na podobnym poziomie.

TV Trwam News

drukuj