fot. flickr.com

Rosną długi samorządów zaciągających pożyczki w parabankach

Rośnie liczba samorządów, które wpadły w tarapaty na skutek wysokooprocentowanych pożyczek w parabankach – o sprawie informuje jeden z dzienników.

W ciągu trzech lat długi samorządów wzrosły o niemal 4,3 mld zł, zaś pod koniec ub. roku przekroczyły 72,1 mld zł.

Jak informuje gazeta – w najgorszym stanie są fundusze miast oraz gmin na prawach powiatu, których łączne zadłużenie wynosi prawie 53 mld zł.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski podkreśla, że te instytucje sięgają po pożyczki, ponieważ w przeciwnym razie, nie zdołałyby wykorzystać środków unijnych.

– Banki przestają udzielać kredytów. Samorządy, które weszły w ubiegłym roku w nową kadencję chcą inwestować przy pomocy środków unijnych i nie mają wyjścia – sięgają do pieniędzy z parabanków. To jest sytuacja tragiczna. Już są pierwsze informacje o możliwych bankructwach jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Na to rząd przymyka oczy, a grozi to utratą środków unijnych i bankructwem samorządów – podkreślił Arkadiusz Czartoryski.

Pod koniec 2013r. aż 16 jednostek samorządu terytorialnego było zadłużonych w parabankach na łączną sumę ponad 105 mln zł.

Dziś jest już prawie 40. Według oficjalnych danych ich zadłużenie wynosi 330 mln zł, choć te liczby są prawdopodobnie zaniżone.

RIRM

drukuj