Rosja zwiększyła dostawy broni do Syrii

W ostatnich tygodniach Rosja zwiększyła dostawy broni do Syrii, wysyłając jej między innymi pojazdy opancerzone, bezpilotowe samoloty rozpoznawcze i bomby kierowane – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na źródła bliskie tej sprawy.

Rosja, która stara się zwiększyć swe wpływy na Bliskim Wschodzie, jest głównym dostawcą uzbrojenia do Syrii, zapewniając rządowi prezydenta Baszara al-Asada wsparcie w zwalczaniu trwającej już blisko trzy lata zbrojnej rebelii. Moskwa blokuje też podejmowane przez Zachód próby nałożenia na Damaszek międzynarodowych sankcji za używanie przemocy wobec cywilów.

Według jednego z rozmówców Agencji Reutera, dziesiątki rosyjskich ciężkich samolotów transportowych An-124 przywiozły do Syrii „pojazdy opancerzone, sprzęt rozpoznawczy, wyposażenie do walki elektronicznej, części zamienne dla śmigłowców i rozmaitą broń, w tym kierowane bomby lotnicze”.

Dodał on, iż „rosyjscy doradcy i eksperci wywiadowczy operują przez okrągłą dobę samolotami bezpilotowymi, by pomóc wojskom syryjskim w śledzeniu pozycji rebeliantów, analizowaniu ich możliwości oraz podejmowaniu precyzyjnych uderzeń artyleryjskich i lotniczych przeciwko nim”. Wiaczesław Dawidenko, rzecznik rosyjskiego państwowego monopolisty w eksporcie broni Rosoboroneksport oświadczył, iż nie może komentować kwestii dostaw uzbrojenia do Syrii.

Rosja twierdzi, że jej wojskowe dostawy do Syrii nie naruszają w żaden sposób prawa międzynarodowego i nie obejmują broni ofensywnej.

PAP/RIRM

drukuj