fot. flickr.com

Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty dot. upraw i hodowli

Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie do upraw i hodowli. O pieniądze z Unii Europejskiej ubiega się 1 mln 350 tys. polskich gospodarzy. W tym roku na dopłaty dla polskich rolników przeznaczono 15 mld zł.

Wniosek obszarowy, w ramach kampanii 2017 r., można złożyć udając się do biur powiatowych, ale również przez internet, za pomocą aplikacji eWniosek.

Tak jak w ubiegłych latach, można starać się o kilka rodzajów płatności. Są też pewne zmiany – tłumaczy Lidia Czechak, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zmiany wynikają raczej z różnego rodzaju zasad przyznawania płatności do produkcji. Będziemy dopłacać do mniejszej ilości krów i bydła. Do tej pory dopłacaliśmy do 30 sztuk, tutaj koperta finansowa się nie zmieniła, ale będziemy dopłacać do 20 sztuk. Nie ma w tym roku płatności do malin. Zmieniła się troszeczkę zasada, jeśli chodzi o płatność do buraka cukrowego. Będzie ona zgodna z hektarami buraków cukrowych, które rolnik posiada na polu, a nie, jak do tej pory, wynikających z kontraktów. Troszeczkę zmian jest, ale to nie są zmiany, które tak naprawdę są zauważalne dla rolnika na formularzu wniosku – wyjaśnia Lidia Czechak.

Wnioski o dopłaty można składać do 15 maja. Jeśli dokument zostanie złożony po tym terminie, wówczas za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności jest zmniejszana o 1 procent.

RIRM

drukuj