fot. flickr.com

Rolnicy domagają się sejmowej debaty na temat suszy

Posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa chcą, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu we wrześniu odbyła się debata na temat suszy. Rolnicy czekają na konkretną odpowiedź rządu, na jaką pomoc mogą liczyć, ponieważ obecne propozycje są daleko niewystarczające.

Wczoraj odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Komisji Rolnictwa poświęcone skutkom suszy. Według posłów sytuacja jest bardzo poważna, susza dotyka wiele tysięcy hektarów upraw i przynosi rolnikom i rybakom stawowym wymierne straty.

Taka sytuacja może doprowadzić do wzrostu cen żywności, zwłaszcza warzyw, jak również zahamować eksport produktów rolno-spożywczych.

Szef „Solidarności” Rolników Indywidualnych senator Jerzy Chróścikowski, który również uczestniczył w obradach mówi, że potrzebne są natychmiastowe działania rządu.

– My już wiemy, że te środki, które są, są niewystarczające w budżecie i powinno się maksymalną kwotę już dzisiaj podać i w ramach tego podejmować rozwiązania, a nie oczekiwać, że policzymy szkody i dopiero będziemy szukać kwoty. To są straty miliardowe. To nie jest tak, że można sprawą socjalną rozwiązać problem, że jakaś tam jałmużna rolnikowi na przeżycie egzystencji pozwoli. My chcemy na odtworzenie produkcji, chcemy mieć możliwość, by w przyszłym roku zafunkcjonować, jako rolnicy, a nie doprowadzić do bankructwa gospodarstw, które nie będą miały takich możliwości – twierdzi Jerzy Chróścikowski.

Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk poinformowała, że na najbliższe posiedzenie rządu, został przygotowany pakiet pomocowy.

Obejmuje on pomoc dla gospodarstw rolnych oraz rybackich, w których wystąpiły straty z powodu suszy.

RIRM

drukuj