[TYLKO U NAS] M. Horała o projekcie zmian w Kodeksie wyborczym: Wyszliśmy naprzeciw postulatom środowisk opozycyjnych, społecznych i samorządowych

Zniesienie głosowania korespondencyjnego i zmiana w sposobie wyboru Państwowej Komisji Wyborczej – to niektóre propozycje zawarte w projekcie noweli Kodeksu wyborczego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, którym zajmuje się Sejm. O szczegółach reformy mówił w rozmowie z TV Trwam News Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i samorządzie województwa. Do zaproponowanych przez partię rządzącą uwag krytycznie odnosi się część opozycji, samorządów i społeczeństwa.

– Wyszliśmy naprzeciw postulatom części środowisk opozycyjnych, społecznych, części samorządów. Uważamy, że ustawa dotycząca prawa wyborczego odnośnie uprawnień obywateli w samorządach powinna powstawać w atmosferze daleko posuniętego konsensusu – wskazał Marcin Horała.

Polityk  w rozmowie w TV Trwam News wymienił konkretne poprawki, które przygotował PiS.

– Pozostawiamy jednomandatowe okręgi w najmniejszych gminach, do 20 tys. mieszkańców (…). Nie zmieniamy nic ze zwiększonych uprawnień obywateli w samorządach. Budżet obywatelski, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, transmisja obrad rad gmin – przy tym wszystkim pozostajemy. Wprowadzamy zasadę, że jeszcze w najbliższych wyborach to samorządy, a nie komisarze, będą decydowały o podziale na okręgi. Był szereg zarzutów, że chcemy wpłynąć na wynik wyborów w ten sposób (…). Wprowadzamy szereg technicznych uwag Państwowej Komisji Wyborczej. Z 18-tu uwag PKW uwzględniliśmy 14, by nie było argumentu stosowanego przez Państwową Komisję Wyborczą, że teraz może sobie nie zorganizować wyborów i wszystko będzie w porządku, bo to nie ich wina – zaznaczył poseł.

Poprawka odnosząca się do komisarzy zakłada, że nie będzie ich blisko 400, jak przewidywał projekt, lecz 100. Okręgiem działania dla każdego z nich będzie okręg do Senatu. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało także poprawę dotyczącą wydłużenia kadencji w samorządach do 5 lat.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl