fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Otwarto wystawę „25 lat Geotermii w Polsce”

W Sejmie otwarto wystawę poświęconą geotermii. Ekspozycję „25 lat Geotermii w Polsce” można oglądać w sejmowym holu.

Wernisaż organizowany jest z okazji 25-lecia istnienia pierwszej w polskiej historii spółki wykorzystującej ciepło wód geotermalnych – firmy PEC Geotermia Podhalańska S.A. Wystawa stanowi okazję do zapoznania się z historią, możliwościami oraz kierunkami rozwoju geotermii w Polsce. Ekspozycja powstała z inicjatywy poseł PiS Anny Paluch, wiceszefowej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Ekspozycja składa się z 12 plansz informacyjnych oraz materiałów multimedialnych.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wskazuje na liczne zalety geotermii.

To jest źródło wręcz doskonałe. To nie jest tylko źródło, które nie powoduje zanieczyszczenia powietrza, ale to jest źródło, które nie powoduje w ogóle emisji CO2. Zatem nie tylko chronimy powietrze, ale również w bardzo istotny sposób przyczyniamy się do ochrony klimatu. Geotermia jest takim źródłem, które w momencie eksploatacji jest źródłem idealnym – mówi minister Henryk Kowalczyk.

Przypomnijmy, w Toruniu w styczniu rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej. Odwierty powstały już 10 lat temu, jednak dotację na badania i rozwój geotermii zablokował wówczas rząd PO-PSL.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj