fot. PAP/Jakub Kamiński

S. Karczewski o pensjach dla nauczycieli za czas strajku: Nauczyciele wiedzą, że jeśli się nie pracuje, nie ma wynagrodzenia

Nie, bo jeżeli podjęli taką decyzję, to chyba w pełni świadomie wiedzą, że za ten okres, w którym się nie pracuje, to nie uzyskuje się także wynagrodzenia. No, chyba że z innych źródeł, ale to jest niezgodne również z innymi przepisami – wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Politycy PiS-u podkreślają, że za czas strajku nauczycielom nie należy się wynagrodzenie. Niektóre samorządy decydują jednak o tym, by wypłacić pedagogom pieniądze.

W części szkół trwa bezterminowy strajk pracowników oświaty. ZNP i FZZ domagają się podwyżek. Nie godzą się na warunki zaproponowane przez rząd.

Akcja strajkowa odbywa się w momencie, gdy w części placówek uczniowie piszą egzamin gimnazjalny. Mimo że egzaminy nie są zagrożone, to taka sytuacja oburza część rodziców, a także samych nauczycieli.

Jednocześnie coraz głośniej podnoszona jest kwestia wynagrodzeń strajkujących. O tę kwestię był pytany marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Nie, bo jeżeli podjęli taką decyzję, to chyba w pełni świadomie wiedzą, że za ten okres, w którym się nie pracuje, to nie uzyskuje się także wynagrodzenia. No, chyba że z innych źródeł, ale to jest niezgodne również z innymi przepisami. Najważniejsze są w tym sporze dzieci i to właśnie o nie powinniśmy najbardziej dbać – powiedział marszałek Stanisław Karczewski.

A ZNP powołał fundusz strajkowy. Szczegóły mają być przedstawione dziś wczesnym popołudniem w Centrum Nauki Kopernik. To działanie ZNP adresowane do wszystkich uczestników tego strajku. W tej sprawie będziemy rozmawiali w kontekście powołania komitetu obywatelskiego, który mógłby wesprzeć działania związku w tym zakresie – zaznaczył szef związku Sławomir Broniarz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl