fot. wikipedia.org

Czy rola prezydenta RP powinna być powiększona?

Eksperci pozytywnie oceniają ewentualne zwiększenie roli prezydenta RP. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego chce przeprowadzenia referendum ws. konstytucji. Jednocześnie proponuje debatę nad przyszłym kształtem ustroju państwa.

Polacy mieliby się wypowiedzieć ws. roli prezydenta, Senatu, Sejmu oraz tego, jakie prawa i wolności obywatelskie muszą być wzmocnione. W Polsce funkcjonuje system parlamentarno-gabinetowy. To rząd sprawuje władzę w państwie.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW, na antenie TV Trwam zwrócił uwagę, że to jednak prezydent ma najsilniejszy mandat, ponieważ jest wybierany w wyborach powszechnych.

– Niewątpliwie, przy tych możliwościach, jakie daje mu dzisiejsza konstytucja, jego rola jest właściwie bardzo ograniczona. Premier jest wybierany w wyborach pośrednich, bo przecież przez parlament – przez większość parlamentarną, i niewątpliwie ma większą władzę. Mnie się podoba ta możliwość wzmocnienia (roli prezydenta – red.) – ocenił prof. Wiesław Wysocki.

Okazję do debaty narodowej i zmiany ustawy zasadniczej ma stanowić przypadająca w przyszłym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapowiedź prezydenta ws. plebiscytu krytykuje opozycja, m.in. Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Polskie Stronnictwo Ludowe opowiada się za zmianami w obowiązującej konstytucji, a nie całej ustawy zasadniczej. Kukiz’15 jest otwarty na dialog ws. zmian i referendum, które wczoraj na przyszły rok zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj