Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka

Swoje święto, w przypadające dziś wspomnienie św. Floriana, obchodzą strażacy. Z tej okazji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Prezydent Andrzej Duda bierze udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, połączonych z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

Z kolei w gminnych obchodach w Skidzinie bierze dziś udział premier Beata Szydło.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczy nagrody strażakom, którzy 8 kwietnia brali udział w akcji ratowniczej po zawaleniu się kamienicy w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Przekaże także awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia za długoletnią służbę.

Minister Mariusz Błaszczak w krótkim nagraniu złożył życzenia wszystkim strażakom.

– We wszystkich klęskach podajecie rękę człowiekowi. Gasicie ogień, rozpalacie nadzieję, dajecie przyszłość. W zadymionych konturach widzicie wyraźnie, że najważniejsze jest ludzkie życie. Wszystkim Wam, Strażakom, życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – mówił szef MSWiA.

W Polsce w Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni blisko 30 tys. strażaków. W 2016 roku jednostki PSP interweniowały ponad 446 tys. razy. Strażaków zawodowych wspierają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Oni również mają dziś swoje święto.

RIRM

drukuj