Rodziny ofiar obławy augustowskiej piszą list do FSB

Rodziny ofiar obławy augustowskiej po raz kolejny apelują do rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Tym razem w liście pytają o kopię protokołów przesłuchań, zdjęcia i dokumenty osobiste należące do ich bliskich.

Rodziny dziękują też za przekazane im danych o datach, miejscu i powodzie aresztowania ich bliskich, o które wnioskowały we wcześniejszych listach do FSB.

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zwrócił się również do posła Jarosława Zielińskiego, aby skierował interpelację do polskich władz o wyjaśnienie okoliczności obławy. Chodzi o narzędzia dyplomatyczne i prawne, którymi może posłużyć się władza państwa w uzyskaniu dalszych informacji od Federacji Rosyjskiej.

Poseł w interpelacji zwraca też uwagę na słabe działanie rządu w celu pozyskania od Moskwy nowej dokumentacji ws. ofiar obławy. Przypomnijmy marszałek sejmu Ewa Kopacz zamroziła, też prace nad projektem uchwały PiS ws. uczczenia pamięci ofiar obławy z 1945 r.

Ks. prał Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, mówi, że FSB dysponuje obszerną dokumentacją, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań by poznać prawdę – powiedział.

– Otrzymaliśmy pierwszą informację z której jesteśmy bardzo zadowoleni, w tym sensie, że już jest       odpowiedź na naszą prośbę, po 68 latach. To jest też dla nas przeogromnie ważne, że w archiwach w FSB są właśnie nazwiska naszych najbliższych osób i w związku z tym prosimy o dalszą jeszcze informację. Skierowaliśmy list z podziękowaniem za tą pierwszą informację i prosimy, jeżeli będzie to możliwe, by udzielono nam kolejnych. Jesteśmy też bardzo wdzięczni panu posłowi Jarosławowi Zielińskiemu za interpelację. Czekamy jaka będzie odpowiedź na jego interpelacje – powiedział ks. prał Stanisław Wysocki.

13 października rodziny ofiar udadzą się do Matki Bożej na Jasną Górę, by dziękować i prosić o dalszą opiekę i pomoc.

– Rodziny ofiar obławy augustowskiej zrzeszone w Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, 13 października będą na Jasnej Górze, by w ten sposób wyrazić wdzięczność Matce Bożej za dotychczasową opiekę, ale i w dalszym ciągu prosić o pomoc, aby tamta bolesna prawda o obławie, o naszych najbliższych była jak najszybciej odkryta, ujawniona – pełna prawda – akcentuje ks. prał Stanisław Wysocki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl