III Motocyklowy Rajd śladami Obławy Augustowskiej

Dziś drugi dzień rajdu pod hasłem: „W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej 1945”, który odbywa się w 69. rocznicę tej ludobójczej sowieckiej akcji. Motocykliści wyruszyli dziś z Augustowa.

Przed Domem Turka, jednym z miejsc przetrzymywania i krwawych przesłuchań AK-owców zatrzymanych podczas obławy, zostały zapalone znicze. Uczestnicy rajdu złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych poległych za tzw. linią Curzona.

Natomiast o godz. 11.00 w sanktuarium maryjnym w Studzienicznej rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji ofiar obławy augustowskiej i ich rodzin.

W Rajdzie uczestniczą Motocykliści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Międzynarodowy Rajd Katyński. Wczoraj odwiedzili Białystok, gdzie złożyli kwiaty na odkrytym przez IPN rozległym polu grobowym na terenie dawnego ogrodu więzienia UB przy ulicy Kopernika.

– Jest to miejsce szczególne może dlatego, że są to dopiero początki. Ile takich miejsc jest w Polsce? Na pewno bardzo dużo. Zaczęło się od warszawskiej Łączki, a przecież wszędzie w więzieniach mordowano uczciwych ludzi. Najpierw robili to okupanci niemieccy, a potem komunistyczni. To jest właśnie takie wstrząsające miejsce – powiedział komandor Wiktor Węgrzyn, uczestnik rajdu.

RIRM 

drukuj