fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Rodziców nie stać na zakup podręczników przez ceny MEN-u

Nauczyciele nie mogą wybrać wysokiej jakości podręczników, bo MEN narzucił restrykcyjny limit cenowy. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

W efekcie uczniowie dostaną gorszej jakości książki, a nauczyciele muszą jeszcze wybierać, czy do zestawu dołączyć atlas czy ćwiczenie.

MEN ustalił, że dotacja na podręczniki do czwartej klasy podstawowej dla jednego ucznia to niecałe 140 zł, na ćwiczenia i inne materiały – blisko 25 zł. W I klasie gimnazjum to odpowiednio – 250 zł i 50 zł.

Nauczyciele alarmują, że te limity nie pozwolą na wybranie dobrych książek, nie starczy też na dodatkowe materiały. MEN odpowiada, że cenniki konsultował i pieniędzy ma wystarczyć.

Poseł Maria Nowak mówi, że to, co proponuje resort, jest nie do zaakceptowania.

– Gdyby ministerstwo rozpoczęło rozmowę  z wydawcami  i gdyby zostało to przez drugą stronę zaakceptowane, to jest jakaś szansa, że ceny książek byłyby do przełknięcia przez średnio zamożną rodzinę. Wiem, co mówią mi rodzice: jak mają trójkę dzieci, które zaczynają szkołę, zazwyczaj nie wszystkie w jednej klasie – to jest koszmar. Ich po prostu na to nie stać. Biorą jakieś tam chwilówki. I nie mówię tutaj o rodzinach bardzo biednych, tylko mówię o przeciętnych rodzinach, gdzie pracuje ojciec, czasem matka, ale mają  płace minimalne. Dla nich to jest koszmar, nie mówiąc już o tych, którzy nie mają na chleb – wtedy na pewno nie kupią dzieciom książek –  powiedziała poseł Maria Nowak.

Rodzice apelują, że nie stać ich na wykupienie kompletów podręczników dla kilkorga dzieci. Według danych GUS-u 14 proc. rodzin z trojgiem i więcej dzieci nie stać na zakup książek.

Od 1 września ubiegłego roku z darmowych podręczników uczą się pierwszoklasiści szkół podstawowych. Od przyszłego roku szkolnego darmowe książki mają otrzymać także uczniowie czwartych klas i pierwszych gimnazjów.

Za dwa lata – według zapowiedzi rządu – wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mają uczyć się z darmowych podręczników.

RIRM

drukuj