fot. freepik.com

Resort rodziny i polityki społecznej podsumował wsparcie dla seniorów

Przy okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka resort rodziny dokonał podsumowania wsparcia dla seniorów. W poprzednim roku portfele osób starszych zasiliły m.in. trzynasta i czternasta emerytura.

Seniorzy mogą korzystać z licznych programów społecznych.

– To przede wszystkim wprowadzanie dodatkowych nowych rozwiązań, takich jak trzynasta emerytura, która za kilka miesięcy, bo już w kwietniu, będzie wypłacana i wzbogaci portfele naszych emerytów – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1484464209119395843

Obok „trzynastki” seniorzy w ubiegłym roku otrzymali także wsparcie w postaci czternastej emerytury. Z roku na rok rośnie minimalna wartość świadczenia pobieranego przez osoby starsze. Powstają też miejsca dostosowane do potrzeb seniorów.

Są to kluby i domy seniora, które tworzone są w ramach programu Senior plus.

Ludzie starsi są zainteresowani korzystaniem z takich usług. Polityka senioralna w tym roku nie zwolni. W lutym rozpocznie się nabór wniosków do programu Aktywni+.

– Program skierowany do organizacji pozarządowych. Cztery priorytety: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe, przygotowane do starości. Program, który cieszy się dużą popularnością wśród organizacji pozarządowych – zapowiedział wiceminister Stanisław Szwed.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1484461768416141315

Życie w czasie pandemii jest dla seniorów nie lada wzywaniem. Zrobienie zakupów, wyjście z psem na spacer czy umówienie się do lekarza może okazać się trudnością. Potrzebują oni pomocy młodych, stąd też utworzono program Wspieraj Seniora.

– Utworzona została infolinia razem z PZU. Przypomnę numer: 22 505 11 11. Tam senior może zadzwonić, zgłosić potrzebę wsparcia i wtedy konsultant zgłosi informację do danego samorządu, na terenie którego senior mieszka i zostanie uruchomione wsparcie – wyjaśniła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1484459771000463363

W tym roku infolinia dalej będzie aktywna, a nowością będą opaski bezpieczeństwa dla każdego seniora.

– Te opaski wraz z obsługą to taki system, który będzie działał na zasadzie, że jeżeli komuś będzie potrzebna pomoc, to będzie ona udzielona poprzez tę opaskę, zamontowaną u danego seniora – wskazał Stanisław Szwed.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1484457454318637064

Ministerstwo przypomina, że do 31 stycznia trwa nabór wniosków do programu Opieka 75+, którego celem jest zapewnienie opieki specjalistycznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl