Szczecin: „Przycisk życia” ratuje seniorów

50 szczecińskich seniorów otrzymało urządzenia elektroniczne, dzięki którym mogą wezwać służby medyczne lub najbliższych opiekunów. Przypominający telefon „przycisk życia” trafił do osób chorych i samotnych. Szczecin jest polskim liderem usług teleopiekuńczych.

– To element wsparcia dla naszych seniorów, których chcielibyśmy otaczać coraz lepszą opieką (…). Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy mają obawy o swoje zdrowie lub mieszkają sami w domach. Dziś mówimy o pilotażowym programie, w przyszłości chcielibyśmy, aby objął on wszystkich potrzebujących – powiedział dziś podczas konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie Marta Giezek poinformowała, że w czasie pierwszego miesiąca użytkowania systemu odnotowano 227 zgłoszeń telefonicznych do centrum opieki.

– Obserwujemy skuteczność tego systemu, ponieważ w wyniku jednego zgłoszenia została wezwana karetka pogotowia, mężczyzna został zabrany do szpitala, gdzie był poddawany hospitalizacji. Najczęściej jednak zdarzają się zgłoszenia z prośbami o poradę. Czasami jest to zwykły kontakt z drugą osobą, bo pamiętajmy, że samotność jest największym wrogiem starości – dodała Marta Giezek.

Urządzenie pozwala szybko i precyzyjnie lokalizować położenie osoby, a także umożliwia kontakt w czasie rzeczywistym i zainicjowanie niezbędnej pomocy – powiedział Robert Kołakowski, dyrektor generalny firmy produkującej te urządzenia.

– „Przycisk życia” pozwala na 24-godzinną komunikację głosową z centrum opieki. Zawiera czujnik upadku, który uruchamiany jest kiedy podopieczny się przewróci. Wówczas weryfikowane są wskazania i możliwe jest automatyczne wezwanie pomocy. Pokazuje również geolokalizację urządzenia za pomocą sieci GPS. Dzięki temu wiemy, gdzie dokładnie senior się znajduje – zaznaczył Robert Kołakowski.

Jak dodał, kiedy urządzenie ulega zniszczeniu wysyła informację – tzw. alarm sabotażowy.

– Jest to sygnał o najwyższym priorytecie i natychmiast uruchamiamy służby. W przypadku wykrycia niebezpieczeństwa centrum opieki informuje również członków rodziny lub opiekunów – wyjaśnił dyrektor firmy produkującej urządzenia.

Szczecin jest liderem w prowadzeniu usług teleopiekuńczych w skali całej Polski.

– Kolejne 250 urządzeń trafi do szczecińskich seniorów do 2020 r. Umowa podpisana z firmą produkującą urządzenia podpisana jest na okres 3 lat. MOPR opłaca również miesięczny abonament w wysokości 80 zł za jedną osobę. Środki na program pilotażowy jak i lata kolejne są zagwarantowane. Szacuję, że takich potrzebujących w samym tylko Szczecinie to około tysiąc osób starszych – zaznaczyła Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie Marta Giezek.

Mobilny system „przycisk życia” jest realizowany w ramach miejskiego obszaru działań „Senior w mieście”, który polega na zapewnieniu opieki i warunków do aktywnego życia ludziom starszym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl