fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent A. Duda: Wejście do NATO oznaczało ostateczne potwierdzenie niepodległości Polski

Wejście do Sojuszu NATO oznaczało ostateczne potwierdzenie niepodległości Polski – podkreślił w Szczecinie prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik Sił Zbrojnych odwiedził Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Głowie państwa towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak.

W tym roku mija 20 lat od przystąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz utworzenia kwatery Sojuszu na Pomorzu Zachodnim.

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że dowództwo korpusu cały czas się rozwija. Niedawno uzyskało statut i certyfikat podwyższonej gotowości. To jednak nie koniec.

– Do Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód zostanie ze strony polskiej afiliowana 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Mam nadzieję, że nasi sojusznicy, z którymi współtworzymy to wielonarodowe dowództwo (przede wszystkim Republika Federalna Niemiec oraz Dania), afiliują – przy Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód – także swoje dywizje. Jest moim wielkim pragnieniem, aby to wielonarodowe szczecińskie dowództwo rozwijało się, aby uzyskiwało coraz większą sprawność i osiągało coraz większe znaczenie w strukturach dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego – akcentował Andrzej Duda.

Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie powstała we wrześniu 1999 roku. Początkowo funkcjonowała w oparciu o uczestnictwo trzech państw ramowych – Polski, Danii i Niemiec. Obecnie jednostkę współtworzy 25 państw. Kwatera jest najwyższym NATO-wskim dowództwem na wschodzie Sojuszu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl