Radni Koalicji Obywatelskiej w Krakowie chcą przeforsować dofinansowanie zabiegów in vitro

Krakowscy radni będą dziś głosowali nad projektem uchwały dotyczącej dofinansowania zabiegów sztucznego zapłodnienia z budżetu miasta. Projekt dokumentu przygotował klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Wątpliwości budzi jednak nie tylko sama procedura in vitro, ale sam projekt.

Prawnicy Rady Miasta Krakowa uznali, że uchwała jest niezgodna z obowiązującym prawem. Wskazują oni, że w projekcie brakuje opinii do programu Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Nie ma także informacji na temat podmiotu opracowującego i realizującego uchwałę. W jej uzasadnieniu nie wskazano również skutków finansowych. Brakuje też informacji, czy na program zostały zarezerwowane środki w budżecie.

Michał Drewnicki, radny PiS w Krakowie, zaznacza, że radni KO chcą za wszelką cenę przegłosować ten projekt.

Patrząc na brak jakości w napisaniu tej uchwały, na te kardynalne błędy prawne, widać, że radni Koalicji Obywatelskiej po prostu nie liczą się z tymi opiniami. Nie biorą pod uwagę głosu mieszkańców. Na siłę chcą przegłosować pewne rozwiązania ideologiczne, koniecznie przed wyborami. Szkoda, że tak delikatna sprawa, jaką jest bezpłodność, jest niestety wykorzystywana w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Uważam to za naganne, ponieważ temat niepłodności jest naprawdę bardzo delikatną sprawą, która wymaga wiele troski, wiele rozmów i dużo rozwagi – akcentuje krakowski radny.

Dzisiejsze głosowanie jest już kolejnym podejściem  radnych Krakowa do kwestii wsparcia przez miasto metody sztucznego zapłodnienia.

RIRM

drukuj