fot. flickr.com

Rada Europy: W. Bańka kandydatem na szefa WADA

W środę w Strasburgu Rada Europy zdecydowała, że minister sportu i turystyki Witold Bańka będzie europejskim kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

„Komitet Ministrów Rady Europy zatwierdził nominację Witolda Bańki, ministra sportu i turystyki Polski, na europejskiego kandydata na stanowisko przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). (…) Kandydatura zostanie złożona przez Radę Europy w imieniu rządów europejskich” – podała Rada Europy w opublikowanym w środę rano komunikacie.

Oficjalnie wybór następcy Craiga Reedie’ego, który kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego, odbędzie się na listopadowym kongresie tej organizacji w Katowicach, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020. Jednak zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, powinien nim zostać kandydat wyłoniony przez rządy krajów, co nastąpi w maju w Montrealu. W tym kanadyjskim mieście zapadnie decyzja, kandydat którego z pięciu regionów świata: Afryki, obu Ameryk, Azji, Europy, Oceanii zostanie szefem organizacji.

Ze środowej decyzji podjętej w Strasburgu zadowolony jest polski minister.

„Komitet Ministrów RE jednogłośnie zaakceptował mnie dzisiaj jako oficjalnego kandydata Europy na stanowisko prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej” – napisał Witold Bańka na Twitterze.

Wcześniej, 30 stycznia, Komitet Rady Europy ds. WADA (CAHAMA), odpowiedzialny za sprawy antydopingowe, zdecydował, że Witold Bańka będzie europejskim kandydatem na szefa WADA. Środowa decyzja jest przypieczętowaniem postanowienia CAHAMA. W głosowaniu 28 krajów z 49 opowiedziało się za nominacją Polaka. Jego kontrkandydatami byli ministrowie z Belgii i Norwegii. W środę Bańka został poparty przez kraje członkowskie jednogłośnie.

Wśród głównych punktów swojego programu Witold Bańka wymienił m.in. powstanie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu ich polityki antydopingowej, zwiększenie liczby akredytowanych laboratoriów oraz poprawa wizerunku WADA, nadszarpniętego w ostatnich latach licznymi skandalami dopingowymi.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Będąc szefem WADA nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i funkcjonować politycznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl