fot. twitter.com/MSiT_GOV_PL

W. Bańka: Rząd zajmie się projektem, który umożliwi wypłatę nagród siatkarzom

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, dającej premierowi możliwość przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia sportowe – poinformował minister sportu Witold Bańka. Jak dodał, dzięki zmianie przepisów „będzie możliwość wypłaty” premii dla siatkarzy.

W ubiegłym miesiącu premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu dodatkowej dotacji Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej w wysokości 15 mln zł. Część tej sumy ma zostać przeznaczona na premie dla zawodników i sztabu szkoleniowego, którzy zdobyli mistrzostwo świata.

Minister Bańka pytany w poniedziałek na antenie radia RMF FM, kiedy siatkarze otrzymają premie, zapowiedział, że we wtorek „na Radzie Ministrów staje ustawa o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, dająca premierowi możliwość przyznawania nagród także za wybitne osiągnięcia sportowe”. Jak wyjaśnił, kiedyś była taka możliwość, ale zlikwidował ją rząd PO-PSL.

„Związek złożył wniosek, zgodnie z procedurami, do ministerstwa o wypłatę ministerialnych (premii), a oprócz tego jutro na Radzie Ministrów temat – mówiąc kolokwialnie – zostanie przyklepany i zgodnie z przepisami będzie możliwość wypłaty tych premii” – powiedział minister.

„Tu naprawdę nie ma żadnego problemu, zresztą ze strony siatkarzy też nie ma” – zapewnił.

Dodał, że siatkarze otrzymają trzy miliony złotych.

„Zaraz na początku roku wypłacone będą te główne, teraz będą przelane środki ministerialne, a jeszcze wcześniej sponsorskie” – podkreślił.

30 września w Turynie polscy siatkarze pokonali Brazylijczyków 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) w finale mistrzostw świata i obronili tytuł. Najbardziej wartościowym (MVP) zawodnikiem turnieju uznano Bartosza Kurka.

Te same drużyny zmierzyły się w decydującym spotkaniu w poprzednich MŚ w 2014 roku w Katowicach – wówczas biało-czerwoni wygrali 3:1.

Polacy po raz czwarty wystąpili w finale mistrzostw świata. Triumfowali także w 1974 roku, a 12 lat temu w Japonii zajęli drugą lokatę.

PAP/RIRM

drukuj