W. Bańka: Dopinamy umowę ws. konferencji antydopingowej w 2019 r.

Ministerstwo Sportu dopina założenia umowy ze Światową Agencją Antydopingową (WADA) w sprawie przygotowania Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach w 2019 r. – poinformował PAP minister sportu Witold Bańka.

Decyzja o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. zapadła w maju br. Będzie to piąta edycja odbywającej się co sześć lat konferencji. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu. Kandydatura Katowic okazała się lepsza od oferty Genewy i Maskatu (stolica Omanu).

Jak powiedział PAP minister Witold Bańka, obecnie trwają uzgodnienia zapisów umowy ze Światową Agencją Antydopingową ws. przygotowania konferencji; powołany został też zespół roboczy, w którym pracują przedstawiciele ministerstwa i samorządu Katowic, jako współorganizatora wydarzenia.

„Po podpisaniu umowy wdrożymy już poszczególne działania: to kwestie związane czysto technicznie z agendą, planem, logistyką, bezpieczeństwem. Przygotowania ruszają bezpośrednio po podpisaniu umowy, co nastąpi w najbliższych miesiącach. Wtedy już będziemy bezpośrednio pracowali nad organizacją konferencji” – wskazał Witold Bańka.

Zaznaczył, że w Katowicach pojawią się ponad dwa tysiące osób ze środowiska antydopingowego z całego świata.

„To najważniejsze osoby z punktu widzenia sportu z całego świata, ministrowie, działacze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, działacze międzynarodowych federacji sportowych” – wymieniał minister.

Przypomniał, że w Katowicach planowany jest m.in. wybór nowych władz WADA i przegląd Światowego Kodeksu Antydopingowego. Ponieważ konferencja będzie odbywała się przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2020 r. decyzje, które podczas niej zapadną, będą miały bezpośredni wpływ m.in. na najważniejszą imprezę czterolecia.

„To wielki zaszczyt, wielka szansa i wielka okazja. WADA, po Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, to druga najważniejsza organizacja sportowa na świecie. Przez samą organizację tego kongresu już Katowice przechodzą do historii, a wierzę głęboko, że decyzje, które tu zapadną, będą bardzo mocne, bardzo konsekwentne” – zaznaczył minister.

Witold Bańka zasygnalizował, że miastu i ministerstwu zależy, aby uczestnikom konferencji pokazać region pod kątem jego walorów turystycznych, a także obiektów sportowych: m.in. Stadionu Śląskiego – w perspektywie planów organizacji na nim lekkoatletycznych mistrzostw Europy w 2022 r.

„Zawsze się znajdzie czas, by zorganizować uczestnikom dodatkowe atrakcje” – ocenił.

Decyzja o przyznaniu Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. zapadła na posiedzeniu zarządu WADA w Montrealu 18 maja br. Minister sportu przedstawiał tam polską ofertę wraz z prezydentem Katowic Marcinem Krupą. Konferencja odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym – przylegającym do hali Spodka.

Witold Bańka akcentował później, że działaczom WADA nie trzeba było przedstawiać Katowic. Mówił, że nie jest to dla sportu miasto anonimowe. W Spodku rozgrywane były mistrzostwa świata siatkarzy czy mistrzostwa Europy w piłce ręcznej i koszykówce. Prezentacja na forum WADA wymagała pokazania m.in. strony gospodarczej i logistycznej katowickiej kandydatury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl