fot, pixabay.com

R. Terlecki: Pandemia zmonopolizowała działania służby zdrowia

Pandemia wszędzie zmonopolizowała działania służby zdrowia; uczymy się zawsze na tym, co się dzieje, także na błędach – powiedział dzisiaj wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości pytany o zalecenie NFZ ws. ograniczenia planowych świadczeń.

W poniedziałek wieczorem NFZ poinformowało, że „w związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo”

Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że na temat zaleceń NFZ trzeba rozmawiać z Ministerstwem Zdrowia.

„My patrzymy na to jak pacjenci (…) którzy korzystają ze służby zdrowia” – zaznaczył.

Na uwagę, że zawieszenie zabiegów w wielu przypadkach może oznaczać dramaty pacjentów, Ryszard Terlecki odparł: „To jest dramat, oczywiście, to na całym świecie się dzieje”.

„Pandemia zmonopolizowała działania służby zdrowia wszędzie” – stwierdził Ryszard Terlecki.

Dopytywany, czy może rząd wyciągnął za mało wniosków z drugiej fali epidemii, odparł: „Uczymy się zawsze na tym, co się dzieje, także na błędach” – powiedział Ryszard Terlecki. Zaznaczył, że cały czas trzeba „obserwować sytuację i dostosowywać się”.

NFZ wyjaśnił, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Dodatkowo – jak wskazał fundusz – przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

PAP

drukuj