fot. PAP/EPA

Polska pomoże Rumunii w walce z pandemią

Polska wysyła misję medyczną do Rumunii dotkniętej trudną sytuacją pandemiczną. W ramach pomocy do tego kraju wylatuje 43 medyków. Wczoraj już wyruszyły tiry z ładunkiem m.in. koncentratorów tlenu, kardiomonitorów, respiratorów i środków ochrony osobistej dla medyków.

O wysłaniu misji medycznej do Rumunii poinformowali na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych i zdrowia oraz Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych.

Rumunia zwróciła się o pomoc do Polski za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, wskazał, że sytuacja w Rumunii jest bardzo poważna.

– Wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi 1000. Przypomnę, że w Polsce jest to na dzisiaj niespełna 16, więc widzimy, jaka jest skala problemu. Do rumuńskich szpitali są przyjmowani pacjenci w bardzo trudnym stanie. Każdy pacjent, który może być hospitalizowany w innym miejscu, nie jest przyjmowany do szpitala. W ramach pomocy Rumunii przyjęliśmy do Polski 9 pacjentów. Są oni podłączeni do respiratorów. Stan ich zdrowia jest bardzo ciężki. Wczoraj jeden pacjent zmarł – mówił Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił też, że członkowie misji medycznej, która udaje się do Rumunii, są kompetentni i zaprawieni w boju.

RIRM

drukuj