fot. PAP

Przepisy pakietów onkologicznego i kolejkowego niekonstytucyjne?

Istnieją uzasadnione podejrzenia, że przepisy pakietów onkologicznego i kolejkowego mogą być niezgodne z konstytucją – ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Zapowiedział, że zaproponuje Radzie złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o ich zbadanie. 

Prezes Hamankiewicz wystosował list otwarty do pacjentów i lekarzy, w którym zaapelował do nich, by domagali się respektowania ich praw i nie poddawali się skutkom „źle przeprowadzanych systemowych eksperymentów”.

Dr Andrzej Zapaśnik, wiceprzewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, mówi, że minister i wiceminister zdrowia nie zdaja sobie sprawy z rzeczywistości pracy w przychodni.

– W imię odpowiedzialności za zdrowie pacjenta domagamy się przede wszystkim, żeby ministerstwo zapewniło nam minimum 15 minut na wizytę pacjenta. To jest naprawdę niewiele, a w tej chwili zmusza się nas do tego, żebyśmy przyjmowali pacjentów w 5 min czy 7 min. Luksusem jest 10 minut na pacjenta. Nie wyobrażam sobie jako lekarz, żebym mógł wziąć odpowiedzialność za pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej, mając na jego przyjęcie mniej niż 10 minut – tłumaczy lekarz.

Naczelna Rada Lekarska z ogromnym niepokojem podtrzymuje swoje obawy, że wejście w życie pakietów onkologicznego i kolejkowego bez zgłaszanych przez nią wielokrotnie zmian, grozi destabilizacją polskiego systemu ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że lekarze zrzeszeni w porozumieniu Zielonogórskim zapowiedzieli, że od piątku nie otworzą gabinetów POZ. To efekt fiaska poniedziałkowych rozmów lekarzy z resortem zdrowia.

RIRM

drukuj