Przelotne deszcze. Na wschodzie kraju burze

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna i środkowa będzie w zasięgu niżu znad Skandynawii z układem frontów atmosferycznych. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominować będą wyże. Nad południowo-wschodnią Polską utrzymywać się będzie zatoka z pofalowanym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad Skandynawii.

Pozostały obszar kraju znajdzie się w zasięgu klina wyżu z centrum nad Francją. Z zachodu napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie, tylko początkowo gorąca i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego zalegać będzie nad województwami południowo-wschodnimi.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie spadać.

W sobotę na zachodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, miejscami słabe przelotne opady deszczu, tylko na wybrzeżu zachodnim silniejsze do 10 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie burze. Burze możliwe także miejscami na wybrzeżu. Lokalnie opady drobnego gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, miejscami na wschodzie do 25 mm.

Temperatura maksymalna od 20 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu do 26 st. na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz na Śląsku Dolnym i Opolskim. Wiatr na wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, w rejonach podgórskich i nad morzem okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na zachodzie i południowym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie słaby deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu, na południowym wschodzie przechodzącymi w jednostajne i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. Miejscami na południu mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 12 st. do 16 st.; chłodniej w kotlinach sudeckich i na Podhalu: 9 st. do 10 st., a cieplej nad morzem: 17 st., 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i Pomorzu okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i północnym wschodzie okresami wzrastające do dużego i tam gdzieniegdzie niewielkie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20 st. do 24 st., chłodniej w kotlinach karpackich: 19 st., a cieplej na zachodzie: 25 st., 26 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami porywisty, zachodni.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna 23 st. Wiatr przeważnie słaby, południowo-zachodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, głównie w pierwszej połowie nocy. Temperatura minimalna 14 st. Wiatr początkowo słaby, zmienny, po północy umiarkowany, zachodni. W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna około 23 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl