fot. flickr.com

W piątek pochmurnie w większości kraju; miejscami możliwy deszcz

Jak informuje IMGW, Europa północna będzie pod wpływem niżów. Pozostała część kontynentu będzie pod wpływem rozległego wyżu znad południowych Niemiec.

Nad Polską będzie dominował ten wyż, tylko na wschodzie zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżu znad północnych krańców Europy oraz strefy mało aktywnego ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu będzie napływało ciepłe powietrze polarne morskie, jedynie wschód i południowy wschód początkowo pozostaną jeszcze w nieco chłodniejszym powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie będzie powoli spadało.

W piątek na zachodzie i południowym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. W województwach wschodnich zachmurzenie przeważnie duże, możliwe słabe opady mżawki. Na pozostałym terenie zachmurzenie duże ze stopniowo postępującymi od zachodu rozpogodzeniami, początkowo słabe opady mżawki możliwe na Pomorzu Wschodnim i Kujawach. Rano miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3 st. na północnym wschodzie do 10 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany i porywisty, zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie na wschodzie duże, na pozostałym terenie małe lub umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m, na północy i południu lokalnie do 100 m i tam mgła może być marznąca. Temperatura minimalna od -3 st. na południu do 3 st. nad morzem, w kotlinach karpackich od -6 st. do -3 st. Wiatr słaby, zachodni i południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj