Polska pod wpływem płytkiej zatoki niżowej

Jak informuje IMGW, Europa Wschodnia i Południowa znajdować się będzie w zasięgu wyżu z centrami odpowiednio nad Ukrainą oraz północnym wybrzeżem Afryki. Europa Zachodnia stopniowo dostawać się będzie pod wpływ niżu z ośrodkiem na zachód od Irlandii oraz płytkiego niżu z ośrodkiem nad północnymi Niemcami. Skandynawia znajdować się będzie pod wpływem zatoki niżowej oraz związanego z nią chłodnego frontu atmosferycznego. Polska będzie pod wpływem płytkiej zatoki niżowej z rozmywającym się frontem atmosferycznym. Z południowego zachodu będzie napływać przetransformowane, polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i będzie nieznacznie się wahać.

W poniedziałek na północy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego i dużego. Na zachodzie i północy okresami słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, przejściowo opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, lokalnie duże. Temperatura maksymalna od -2 st. na północnym wschodzie i lokalnie w kotlinach karpackich, w centrum około 0 st., do 3 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie, w centrum i na północy kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam okresami opady śniegu, deszczu ze śniegiem, przejściowo opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub umiarkowane. Lokalnie, zwłaszcza na południu kraju mgły marznące ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -9 st. na południowym wschodzie, w centrum około -5 st., do -1 st. na zachodzie i Pomorzu. Nad morzem miejscami około 0 st. Lokalnie w kotlinach i dolinach karpackich spadek temperatury do -12 st. Wiatr słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, w zachodniej połowie kraju także deszczu ze śniegiem, przejściowo opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź.

Wiatr słaby, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 0 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna -6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. We wtorek zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 0 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj