fot. Paweł Palembas

W poniedziałek rano lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m

Jak informuje IMGW, od Hiszpanii i Francji po środkową Europę będzie sięgać klin wyżu znad Atlantyku. Reszta kontynentu będzie pod wpływem układów niżowych z frontami atmosferycznymi.

Polska będzie znajdować się pod wpływem niżów z ośrodkami przemieszczającymi się znad Morza Adriatyckiego i Litwy na północny wschód. Na wschodzie kraju zaznaczać się będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Przeważający obszar kraju znajdować się będzie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, jedynie nad krańce południowo-wschodnie napływać będzie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie duże, w zachodniej połowie kraju i na północy z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Opady deszczu, w pasie od Mazowsza po Śląsk i Małopolskę okresami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów na tym obszarze do 20-25 mm. Wysoko w górach opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 15 cm, w Sudetach o 5 cm. Bez opadów jedynie na zachodzie.

Rano lokalnie jeszcze mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 6 st. C na Śląsku, 11 st. C w centrum do 15 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na południu okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zmieniających się. W górach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże, jedynie na północnym zachodzie na ogół małe i umiarkowane. Opady deszczu, we wschodniej połowie kraju okresami o natężeniu umiarkowanym i tam suma opadów do 20-25 mm, a na południu Śląska i Małopolski do 30 mm. W górach opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 20 cm.

Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 2 st. C na północnym zachodzie, 6 st. C w centrum, do 10 st. C na wschodzie. Na północnym zachodzie lokalnie spadek temperatury przy gruncie do -1 st. C. Wiatr słaby, na wschodzie umiarkowany i porywisty, na ogół z kierunków północnych. W górach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj