fot. twitter.com

Nikotynizm – plaga XXI wieku

Palenie papierosów to jeden z największych nałogów XXI wieku. Specjaliści wskazują, że coraz więcej młodych ludzi sięga po nikotynę. Międzynarodowe Stowarzyszenie Ograniczania Palenia i Redukcji Szkód apeluje do rządów całego świata o poprawę polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Obok alkoholizmu i narkomanii jednym z najbardziej niebezpiecznych uzależnień są papierosy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia papierosy pali dziś ponad miliard ludzi na świecie. Zagrożenie potęguje nieświadomość społeczeństwa.

– Nie ma zdrowego palenia. Nie ma czegoś takiego, że możemy zdrowo zapalić papierosa, bo nawet jedno zapalenie papierosa wprowadza do organizmu mnóstwo toksyn – akcentował Andrzej Gabiński z Ośrodka Terapii Uzależnień „Droga do domu”.

Jeden papieros to nawet 4 tys. szkodliwych dla zdrowia substancji. Trudnością w zwalczaniu nałogu tytoniowego jest brak specjalistycznej pomocy.

– Bardzo niewiele poradni prowadzi program odwykowy, żeby sobie poradzić z paleniem papierosów. Niestety palenie jest powszechne, dotyczy w tej chwili bardzo młodych ludzi – dodał Andrzej Gabiński.

Z pomocą przychodzi Międzynarodowe Stowarzyszenie Ograniczania Palenia i Redukcji Szkód. 55 lekarzy i naukowców z 26 państw, także z Polski, apeluje do władz o konieczność zmian w polityce zdrowotnej w zakresie leczenia nałogu papierosowego i wsparcia programów redukcji szkód spowodowanych tym uzależnieniem.

Andrzej Gabiński z Ośrodka Terapii Uzależnień „Droga do domu” zaznaczył, że specjalne programy powinny być opracowane przez każdą gminę i powiat.

– Tak jak są powiatowe czy gminne komisje przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, to te same komisje mogą też zwrócić uwagę, że nikotynizm jest plagą XXI wieku – zwrócił uwagę.

Organizacja ma za zadanie przekazywać rekomendacje i ekspertyzy naukowe dotyczące nowych metod i strategii walki z nałogiem.

TV Trwam News

drukuj