fot. PAP/Michał Walczak

Wchodzi w życie unijna dyrektywa zakazująca sprzedaży papierosów mentolowych

Dziś wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową. To następstwo unijnej dyrektywy, która ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie ludzi młodych.

Według Unii Europejskiej, mentol uatrakcyjnia palenie, co przekłada się na liczbę palaczy, dlatego w sklepach nie spotkamy już papierosów mentolowych i smakowych.

Unijna dyrektywa w sposób szczególny uderzy w szeroko rozumianą branżę tytoniową, czyli plantatorów, producentów oraz handel. W naszym kraju konsumpcja mentolowych wyrobów tytoniowych stanowi blisko 30 proc. rynku.

Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński mówi, że odpływ konsumentów do szarej strefy będzie oznaczał straty dla handlu i budżetu państwa.

– Jest to bardzo istotna zmiana, ponieważ oznacza ona zniknięcie z półek sklepowych produktów odpowiedzialnych za 5-15 proc. obrotów małych i średnich sklepów. Blisko 20 procent konsumentów deklaruje gotowość do sięgnięcia po produkty szarej strefy, kiedy papierosy mentolowe zostaną wycofane z legalnej sprzedaży. Jako Polska Izba Handlu apelujemy do Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów o działania, które nie dopuszczą do zalania polskiego rynku mentolowymi papierosami zza wschodniej granicy. Drugi aspekt naszego apelu, to apel do konsumentów o niekorzystanie z wyrobów szarej strefy. Są one produkowane bez żadnego nadzoru i mogą zawierać substancje, które są krytycznie niebezpieczne dla zdrowia – zaznacza Maciej Ptaszyński.

Wiceprezes Izby zwraca uwagę, że w ostatniej dekadzie udział nielegalnych papierosów na polskim rynku udało się obniżyć z 19 do ok. 10 proc. Jak mówi, ta tendencja spadkowa może się jednak odwrócić m.in. przez wprowadzony zakaz.

W Polsce ze sprzedaży papierosów do budżetu państwa wpływa rocznie ok. 26 mld zł., z czego 7-9 mld zł stanowiły przychody ze sprzedaży papierosów mentolowych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl