fot. twitter.com

CBŚP i PK rozbiły grupę zajmującą się nielegalną produkcją i handlem papierosami

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i handlem papierosami – poinformowała dziś Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Jak przekazała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli prowadzić nielegalny biznes na przestrzeni kilku miesięcy.

„Działali na terenie woj. wielkopolskiego, ale wyprodukowane papierosy mogły trafiać także do innych rejonów naszego kraju” – powiedziała policjantka.

Wskazała, że do akcji zatrzymania osób podejrzanych o udział w grupie doszło w minionym tygodniu na terenie powiatu konińskiego.

„Wówczas policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Poznania i z Łodzi zatrzymali łącznie 11 osób (…). Pierwszych 4 podejrzanych, obywateli Ukrainy zatrzymano na gorącym uczynku, w trakcie produkcji papierosów. Tak też zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów, w której działały urządzenia posiadające wydajność około 2 tys. szt. papierosów na minutę. Według wstępnych ustaleń zabezpieczone maszyny mogły wyprodukować około milion papierosów na dobę” – tłumaczyła.

Nadkom. Iwona Jurkiewicz dodała, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4 tony tytoniu, prawie 15 tys. szt. gotowych papierosów, a także hurtowe ilości towaru służącego do produkcji papierosów.

„Niemal jednocześnie w innych miejscach policjanci zatrzymali 7 osób, obywateli Polski. W jednym z obiektów ukryty był magazyn z ogromną ilością komponentów i opakowań służących do produkcji papierosów oraz ponad 415 tys. sztuk papierosów. Zabezpieczono również samochód dostawczy, prawdopodobnie służący do przewozu nielegalnie wyprodukowanego towaru” – podała.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała, że podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw karnoskarbowych oraz z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

„Jak wynika z ustaleń śledztwa, podejrzani uczynili sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodów” – zaznaczyła prokurator.

„Poczynione w śledztwie ustalenia wskazują, że w wyniku przestępczych działań Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie co najmniej 6 milionów złotych” – podkreśliła rzeczniczka PK.

Powiedziała również, że na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 9 zatrzymanych.

„Wobec pozostałych dwóch osób prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym tj. dozór policji czy poręczenie majątkowe” – podała.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl