fot. PAP/Jakub Kamiński

Można już korzystać z usługi e-PIT

Od dziś można korzystać z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów usługi e-PIT. Resort mówi o rewolucji w wypełnianiu zeznania podatkowego.

W tym roku – po raz pierwszy – Urząd Skarbowy wypełni za podatnika i udostępni zeznanie podatkowe. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Od dziś wypełnione zeznanie jest dostępne na stronie www.podatki.gov.pl. Usługa obejmuje zeznanie PIT-37 oraz PIT-38.

Po zalogowaniu, którego można dokonać np. poprzez profil zaufany, można zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Można także wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. podatku. Już po raz kolejny 1 proc. można przekazać na Fundację Nasza Przyszłość. Usługa pozwala dodać inne dane, np. odliczenia, które nam przysługują.

Minister finansów Teresa Czerwińska zaznacza, że usługa e-PIT gwarantuje bezpieczeństwo.

Będzie wypełniony w sposób automatyczny prawidłowymi danymi. Ryzyko pomyłki przy wpisywaniu do formularza jest zupełnie zredukowane. No i co istotne i ważne dla podatników, to jest szybszy zwrot. Mianowicie od bieżącego roku wprowadzamy maksymalnie 45-dniowy termin zwrotu nadpłaconego podatku. To jest o 50 proc. krótszy czas niż w roku ubiegłym, czyli trzymiesięczny termin w 2018 roku. Usługa „Twój e-PIT” to jest dla czterech milionów podatników brak jakiejkolwiek aktywności, dla tych osób, które rozliczają się indywidualnie i nie korzystają z żadnych ulg i odliczeń – mówi minister Teresa Czerwińska.

Jeśli nie zrobimy nic, tzn. nie zalogujemy się  do portalu, wówczas 30 kwietnia nasze rozliczenie zostanie uznane za złożone. Korzystanie z usługi e-PIT nie jest obowiązkowe.  Osoby chcące wypełnić zenanie w formie papierowej wciąż mają taką możliwość.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj