fot. PAP/Darek Delmanowicz

Obniżenie PIT jednym z tematów posiedzenia rządu 

Rząd zajmie się dziś projektem obniżającym stawkę podatku PIT z 18 do 17 proc. Początek posiedzenia Rady Ministrów o godz. 10.00.

Zajęcie się dziś przez rząd projektem premier zapowiedział w ubiegłym tygodniu. Zgodnie z informacją na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, obniżona zostanie stawka podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. Obniżka będzie dotyczyć dochodów, które nie przekraczają 85 528 zł rocznie. Szef rządu zaznacza, że obniżka obejmie 24 miliony Polaków.

Senator PiS Jan Maria Jackowski wskazuje, że to element stymulowania przedsiębiorczości, co jest jednym z priorytetów rządzących.

– Ta obniżka to jest – w zależności od zarobków – znacząca część dochodów, które pozostaną w kieszeni podatnika. Zatem podatnicy będą odczuwali zwyżkę swoich dotychczasowych dochodów przy obniżonym podatku PIT. Na sprawę trzeba patrzeć łącznie, ponieważ jest grupa podatników do 26 roku życia, która jest objęta zerową stawką PIT, a więc jest to adresowane szczególnie do ludzi młodych, którzy wchodzą na rynek pracy, ci, którzy zaczynają swoją karierę zawodową i wiadomo, że te uposażenia na początku pracy zazwyczaj są najniższe – zaznacza Jan Maria Jackowski.

Projekt przewiduje także ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Przepisy będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj