fot. fnp.pl

2 maja kończy się czas na złożenie PIT-ów za ubiegły rok. Jedną z organizacji, na którą można przekazać 1 proc. podatku, jest Fundacja „Nasza Przyszłość”

Upływa termin składania zeznań podatkowych PIT za 2021 rok. Przypominamy, w jaki sposób można sprawnie rozliczyć się z fiskusem, z jakich ulg skorzystać oraz co można zrobić z 1 procentem naszego podatku.

Do 2 maja, czyli do poniedziałku, podatnicy mają czas na złożenie zeznania podatkowego za 2021 rok. Mogą zrobić to w urzędzie skarbowym lub nie wychodząc z domu – za pomocą usługi Twój e-PIT.

– Gdzie czeka na nich projekt zeznania sporządzony na podstawie informacji, które wpłynęły od płatników – tłumaczy Elżbieta Mularczyk, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Gdyni.

Podatnicy przy rozliczeniu mogą skorzystać z wielu ulg.

– Są to ulgi od dochodu. Jest to ulga np. na cele rehabilitacyjne albo na wydatki związane z internetem, jak również wydatki związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Można skorzystać także z ulg od podatku, np. ulgi związanej z wychowywaniem dzieci – wskazuje Elżbieta Mularczyk. 

Rozliczając PIT możemy także pomóc innym, przekazując 1 proc. naszego podatku na cele organizacji pożytku publicznego. Jedną z takich organizacji jest Fundacja „Nasza Przyszłość”.

– Ten 1 procent może jest niewielki w znaczeniu podatkowym, natomiast dla Fundacji ma ogromne znaczenie, ponieważ te środki od kilku lat wspierają te dzieła, które Fundacja – jako organizacja pożytku publicznego – wykonuje. Przekazujemy ten 1 procent dla studentów na stypendia, organizację praktyk studenckich, pomagamy młodzieży. Wspieramy młodzież z małych miasteczek, ze wsi, która nie mogłaby sobie na takie studia pozwolić i cieszymy się, że możemy to robić, właśnie dzięki temu, że Państwo wspieracie nas tym 1 procentem – podkreśla dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, Lidia Kochanowicz-Mańk.

Fundacja prowadzi także badania naukowe dotyczące postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej.

– Mamy na dzień dzisiejszy (…) 1003 godziny nagrań wywiadów wideo oraz 1323 godziny nagrań rozmów audio z osobami, które pamiętają tamte czasy i były świadkami pomocy, jaką Polacy przekazywali, świadczyli narodowości żydowskiej, ale są również świadectwa, które mówiły o tym, w jaki sposób ci Polacy byli narażeni na represje najeźdźcy, czyli Niemców, i wielu z nich było zamordowanych – akcentuje Lidia Kochanowicz-Mańk.    

Nazwiska Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowali ludność żydowską w czasie II wojny światowej zostały upamiętnione w Kaplicy Pamięci, znajdującej się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, a także w Parku Pamięci.

Swój jeden procent od wielu już lat na Fundację „Nasza Przyszłość” przekazuje pani Łucja Supińska z Moniek. Co więcej, mobilizuje do tego innych.

– Wiem, że pieniądze przekazane na Fundację pójdą na dobry cel. Ostatnio oglądaliśmy piękny film „Nędzarz i Madame”, który był zrobiony właśnie za pieniądze przekazane dla Fundacji. Ona dba o polskość, przekazuje dobre wartości dla młodzieży, dla dzieci, dla starszych, jest co pooglądać, jest co przeczytać. Wszystko jest bardzo dobre – mówi pani Łucja Supińska.   

Numer KRS Fundacji „Nasza Przyszłość” potrzebny do przekazania 1 procenta podatku to 0000091141.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl