fot. sxc.hu

Min. Kultury przygotowało projekt nowej ustawy abonamentowej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego ma już gotowy projekt nowej ustawy abonamentowej. W jego myśl składka na radio i telewizję ma być powszechna i wynosić miesięcznie od 6 do 8 zł. Odprowadzana będzie od podatku PIT i KRUS. W ten sposób zostanie uszczelniony system poboru abonamentu.

W ciągu najbliższych tygodni okaże się, czy projekt będzie wymagał notyfikacji Komisji Europejskiej. Tymczasem resort planuje wdrożenie komunikatu o pomocy publicznej dla mediów i określenia celów, na które pieniądze pójdą. To działanie ma ułatwić późniejsze rozmowy z Unią dotyczące notyfikacji.

Senator Jan Maria Jackowski wskazał na antenie Radia Maryja, że zmiany dotyczące finansowania mediów są potrzebne.

– Aby media publiczne mogły być publiczne, powinny mieć stałe źródło finansowania. Jest to w tej chwili pięta achillesowa mediów publicznych, a więc Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej i oddziałów terenowych Telewizji Polskiej. Do tej pory dzięki słynnej wypowiedzi Donalda Tuska sprzed wielu lat, zachęcającej Polaków do nieposłuszeństwa obywatelskiego i niepłacenia abonamentu, media te mają problemy z finansowaniem swojego programu, a więc z realizacją swojej misji mediów publicznych – powiedział Jan Maria Jackowski.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Kultury, nowe prawo miałoby wejść od 2019 roku. Do tego czasu miałaby obowiązywać tzw. ustawa abonamentowa, nad którą obecnie pracuje Sejm.

RIRM

 

 

drukuj