Irak: ogłoszono ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych

Są już ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych w Iraku. Ręczne przeliczenie głosów pokrywa się z majowymi wynikami elektronicznymi.

Decyzję o ręcznym przeliczeniu głosów podjął iracki Sąd Najwyższy na wniosek parlamentu sporządzony bezpośrednio po opublikowaniu rządowego raportu, w którym wskazano na cały szereg nieprawidłowości. Powtórne przeliczenie głosów nie potwierdziło zarzutów sfałszowania wyborów.

Koalicja zwolenników Muktady as-Sadra oraz komunistów zachowuje pozycję lidera w wyborach parlamentarnych z 12 maja. Zdobyli oni tak, jak ogłaszano uprzednio – 54 mandaty w parlamencie. 48 mandatów zdobył blok al-Fatah. Na trzeciej pozycji – z 42 mandatami – znalazł się blok al-Nasr, na którego czele stoi premier Iraku Hajdar al-Abadi. Problemy z wyborem rządu nasilały protesty w Bagdadzie. Ludność od wielu miesięcy domagała się m.in. miejsc pracy i poprawy podstawowych usług. Słowo do polityków skierował przedstawiciel szyickiego duchownego Ali as-Sistaniego.

– Gdyby rząd nie dotrzymał obietnic lub gdyby parlament bądź system sądowy zablokował realizację decyzji, ludzie nie mieliby wyboru, jak tylko udoskonalić swoje środki pokojowego protestu, by narzucić swoją wolę urzędnikom, a wtedy scena będzie miała inne oblicze niż dziś. Mamy jednak nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby i że urzędnicy i ci, którzy mają głos, najpierw wprowadzą rozum, mądrość i interesy kraju, zanim będzie za późno – powiedział Abdul-Mahdi Al-Karbalai, oficjalny przedstawiciel Wielkiego Ajatollaha Sayeda Ali Al-Sistaniego w Iraku.

Tuż po ogłoszeniu wyników lider zwycięskiego bloku podziękował na Twitterze za poparcie i obiecał Irakijczykom, że nie zawiedzie ich zaufania i wiary w reformy w Iraku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl