fot. flickr.com

Przełom w sprawie pomocy dla Grecji?

W niemieckim Budenstagu przed południem odbędzie się głosowanie ws. trzeciego pakietu pomocowego dla Grecji. Początkowo miał on być warty 86 miliardów euro, jednak we wniosku resortu finansów Niemiec jest mowa o około 92 miliardach.

O przyjęcie planu zaapelował do deputowanych minister finansów Wolfgang Schaeuble. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że niemiecki parlament zaaprobuje plan pomocowy dla Grecji.

– Skoro Wolfgang Schaeuble, który był generalnie przeciwny pomocy w Grecji i mówił o jej konieczności wyjścia ze strefy euro, a teraz ten pakiet popiera, to wszystko wskazuje na to, że rządząca większość to przegłosuje. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że mimo tej olbrzymiej sumy, która w tym przypadku wchodzi w grę, być może ponad 90 mld, to tak naprawdę te pieniądze dzielone są na transze i pierwsza będzie wynosiła zaledwie 13 mld. Większość tych pieniędzy to są środki na spłatę zobowiązań wobec Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i funduszy krajów strefy euro, które wcześniej wspomagały Grecję – stwierdza Zbigniew Kuźmiuk.

Ratyfikacja pakietu jest konieczna w niektórych krajach eurolandu. Dziś, oprócz Niemiec głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Holandii.

Plan pomocowy dla Grecji został już zaakceptowany przez parlamenty Estonii, Finlandii, Austrii, Litwy i Łotwy.

RIRM

drukuj