fot. PAP/EPA

Szef niemieckiego MSW po ataku w Bawarii: sytuacja jest poważna

Sytuacja w Niemczech jest poważna i należy spodziewać się kolejnych ataków terrorystycznych, szczególnie ze strony „samotnych wilków”, tak jak to miało miejsce w poniedziałek wieczorem w Bawarii – oświadczył w środę szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere.

„Jak kilka państw Unii Europejskiej, tak jak cała Wspólnota, Niemcy są także celem międzynarodowego terroryzmu. Dlatego mówiłem od dawna – sytuacja jest poważna” – powiedział dziennikarzom de Maiziere.

Szef niemieckiego resortu spraw wewnętrznych dodał, że dotychczasowe wyniki śledztwa wskazują na to, że 17-letni napastnik, który zaatakował pasażerów pociągu w Bawarii, działał sam. Minister de Maiziere powiedział, że zradykalizował się on oglądając w internecie materiały propagandowe dżihadystów.

Potwierdził też, że materiał wideo, który nagrał 17-latek (a zamieściło w internecie tzw. Państwo Islamskie) jest autentyczny. Ocenił, że film wygląda na „klasyczne pożegnalne wideo zamachowca samobójcy”. Zdaniem de Maiziere niejasne jest, gdzie materiał został nagrany.

Powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak opublikowała nagranie z deklaracją 17-letniego Afgańczyka, że jest żołnierzem Państwa Islamskiego i rozpoczyna „świętą operację” w Niemczech.

Uchodźca zaatakował w poniedziałek wieczorem siekierą i nożem pasażerów w pociągu regionalnym w okolicach Wuerzburga w Bawarii. Ranił pięć osób, z których dwie nadal walczą o życie.

PAP/RIRM

drukuj