fot. PAP/Maciej Kulczyński

Niemcy: Władze berlińskiej dzielnicy nie chcą wystawy rosyjskiej broni zdobytej przez Ukraińców. „Prawdopodobne w zniszczonym sprzęcie wojennym zginęli ludzie i dlatego jego eksponowanie jest niewłaściwe”

Przedstawiciele Muzeum Berlin Story Bunker wystąpili o zgodę na wystawienie zdobytego przez Ukraińców rosyjskiego sprzętu wojskowego i uzbrojenia przed ambasadą Rosji na Unter den Linden w stolicy Niemiec. Władze dzielnicy Mitte nie wyraziły zgody.

Inicjatorzy wystawy w Berlinie, Enno Lenze i Wieland Giebel, mówili, że chcieli tym projektem wysłać sygnał przeciwko rosyjskiej wojnie napastniczej.

„Konkretnie chodzi o kilka pojazdów pancernych i pocisków zdobytych przez siły ukraińskie, które wcześniej były eksponowane w Warszawie i Pradze” – pisze dziennik „Tagesspiegel”.

Urząd dzielnicy Mitte odrzucił wniosek. Według „Tagesspiegla” w swojej odmowie urząd przytacza dwa argumenty. Po pierwsze, jest prawdopodobne, „że w zniszczonym sprzęcie wojennym zginęli ludzie i dlatego jego eksponowanie jest niewłaściwe”. Ponadto wystawienie na ulicy Unter den Linden zdobytych rosyjskich czołgów z trwającej wojny naruszałoby „interesy polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec”.

Enno Lenze i Wieland Giebel zabiegali o wystawienie sprzętu wojskowego w Berlinie „po usłyszeniu informacji o wystawach w Warszawie i Pradze” i są w kontakcie z ambasadą Ukrainy, aby doprowadzić do pojawienia się ekspozycji także w niemieckiej stolicy. Ambasada z kolei utrzymuje kontakt z ukraińskim MSZ, które – według ambasady – jest głównym organizatorem wystawy sprzętu wojennego – pisze „Tagesspiegel”.

Wieland Giebel powiedział w rozmowie z gazetą, że jest rozczarowany odrzuceniem wniosku. Spodziewał się, że urząd będzie miał odwagę „zająć stanowisko wobec brutalnej wojny napastniczej”. Argument, że wystawa wpływa na interesy polityki zagranicznej Niemiec, uważa za „straszny”.

„To oznaczałoby, że Putin może decydować o tym, co się tu dzieje” – powiedział.

Odchodzący ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk zareagował oburzeniem. Ukraińcy „są zszokowani, że urząd dzielnicy Mitte odrzucił ten wniosek na absolutnie błahych podstawach”. Odmowa jest „prawdziwym skandalem” – powiedział Melnyk „Tagesspieglowi” i domaga się zmiany decyzji.

Enno Lenze i Wieland Giebel nie chcą się poddać mimo odmowy. Nie ma jeszcze dokładnego planu alternatywnego – mówi Giebel. Ale można sobie wyobrazić znalezienie prywatnego miejsca w centralnym miejscu, które jest łatwo dostępne i blisko ambasady rosyjskiej. Przecież na zorganizowanie wystawy w prywatnym miejscu nie potrzeba żadnego pozwolenia – dodaje.

PAP

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl