OBWE potwierdza, że rosyjski konwój wjechał na Ukrainę bez kontroli 

Złożony z 220 ciężarówek drugi rosyjski konwój z pomocą humanitarną wjechał na terytorium Ukrainy bez kontroli ze strony Czerwonego Krzyża oraz ukraińskiej straży granicznej i służb celnych – podała w sobotę OBWE. Wcześniej informowały o tym władze w Kijowie.

Według OBWE straż graniczna i służby celne Rosji przeprowadziły „przyspieszoną” odprawę pierwszych 40 ciężarówek, a kolejnych 180 pojazdów nie skontrolowano w ogóle.

„Wszystkie samochody przekroczyły granicę z Ukrainą bez kontroli ze strony ukraińskiej straży granicznej i służb celnych tego kraju, a także bez inspekcji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK)” – poinformowano w oświadczeniu.

Konwój podzielił się na sześć grup pojazdów, które od piątku wieczorem przez całą noc jedna po drugiej przekraczały granicę z kontrolowanym przez separatystów obwodem donieckim we wschodniej Ukrainie – dodano.

Wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie informowała, że rosyjski konwój wjechał na Ukrainę, choć nie było to uzgodnione z ukraińskimi władzami, a także że ukraińska straż graniczna i służby celne nie zostały dopuszczone do odprawy i kontroli ładunku ani pojazdów przy przekraczaniu przez nie granicy. „Zawartość konwoju jest nieznana” – podkreśliła RBNiO.

Tymczasem rzecznik oddziału Federalnej Służby Celnej w południowej Rosji Rajan Farukszyn, cytowany przez rosyjską agencję Interfax, poinformował, że wszystkie ciężarówki przeszły rosyjską kontrolę celną w obecności ukraińskich celników.

Przedstawiciel rosyjskich służb granicznych Nikołaj Sinicyn, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, powiedział, że strona rosyjska proponowała ukraińskim służbom udział w kontroli konwoju, jednak spotkała się z odmową.

Odpowiedzialne za organizację konwoju rosyjskie ministerstwo ds. nadzwyczajnych twierdzi, że przewozi on tylko artykuły pierwszej potrzeby dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, w tym żywność, wodę, mobilne generatory prądu i urządzenia do oczyszczania wody.

Rosyjska telewizja publiczna Rossija 24 poinformowała, że konwój dostarczył na południowo-wschodnią Ukrainę 2 tys. ton pomocy, w tym zboże, makaron, cukier, lekarstwa, paliwo, generatory prądu i odzież. Pomoc dostarczono zwłaszcza do Ługańska, ważnego miasta Donbasu i jednego z najbardziej zniszczonych wskutek konfliktu – sprecyzowano.

Według tej stacji 70 ciężarówek zostało rozładowanych w Donbasie i jest w drodze powrotnej do Rosji. Agencja Interfax-Ukraina podała, że pierwsze ciężarówki przekroczyły już rosyjską granicę.

Pierwszy rosyjski konwój, który według Moskwy przewoził jedynie pomoc dla wschodniej Ukrainy, wjechał na terytorium tego państwa w połowie sierpnia mimo protestów ze strony rządu w Kijowie i bez jego zgody.

Ukraińskie władze mówiły wówczas o rosyjskiej prowokacji i agresji, a Unia Europejska – o naruszeniu granicy Ukrainy. Wjazd konwoju bez zgody Kijowa potępiły także USA, ONZ i NATO.

Ukraińcy zwlekali z wydaniem zgody na wjazd, gdyż obawiali się, że w ciężarówkach może się znajdować sprzęt wojskowy dla rebeliantów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl