fot. PAP

Darski na razie bezkarny

Gdańska prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko Adamowi Darskiemu, znanemu jako Nergal, w sprawie publicznego nazwania przez niego chrześcijan „faszystami”.

Stając w obronie obrazoburczego spektaklu „Golgota Picnic”, Darski napisał na facebook’u, że osoby podważające wartość przedstawienia reprezentują „chrześcijański faszyzm w czystej formie”. Zawiadomienie w tej sprawie złożył na początku lipca Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą.

Decyzja Prokuratury Apelacyjnej i umorzenie śledztwa jest szokująca – mówi Ryszard Nowak, przewodniczący Komitetu.

– Są przecież dowody na to, że Adam Darski publicznie (przez media) znieważył chrześcijan. Mówił wyraźnie że chrześcijanie to faszyści, że to zabójcy, a on dąży do tego, żeby unicestwić chrześcijan fizycznie. Adam Darski wielokrotnie więc publicznie obraził chrześcijan, są na to dowody. Mało tego, Nergal do tego się przyznał. My, podczas zeznań w prokuraturze, (osobiście zeznawałem) wskazaliśmy miejsca w internecie gdzie są wypowiedzi Nergala, wypowiedzi znieważające chrześcijan. Naprawdę jesteśmy bardzo zaskoczeni, że prokuratura mając dowody umorzyła postępowanie – mówi Ryszard Nowak, przewodniczący Komitetu.

Art. 256 kodeksu karnego wyraźnie mówi, że kto nawołuje do nienawiści na tle różnic wyznaniowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Wyrok prokuratury nie jest prawomocny.

Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą zapowiada, że złoży w tej sprawie zażalenie do Sądu Rejonowego w Gdańsku.

 

RIRM

drukuj