fot. PAP/Paweł Supernak

Ustawa o dodatku węglowym przegłosowana przez Sejm. Odrzucono senackie poprawki dot. rozszerzenia wsparcia

Sejm przegłosował ustawę o dodatku węglowym, odrzucając poprawki Senatu rozszerzające wsparcie. Przepisy zakładają wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych ogrzewających się węglem.

 Senat w poprawkach do ustawy o dodatku węglowym rozszerzył zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł. W efekcie świadczenie przysługiwałoby także ogrzewającym m.in. olejem opałowym oraz pelletem.

Przed blokiem głosowań w Sejmie minister Anna Moskwa wyjaśniła, że dodatek węglowy wesprze osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej, bo to właśnie one korzystają z pieców na węgiel.

– 3 tys. złotych dla odbiorców węgla, dla tych najbardziej wrażliwych, w pierwszej transzy rozliczania dodatku osłonowego. 90 proc. odbiorców tego dodatku osłonowego, czyli ci najubożsi z progiem dochodowym 1500 zł, to są ci, którzy opalają swoje domy węglem. Stąd szybki instrument – 3 tysiące złotych – na szybkie wsparcie wszystkich gospodarstw domowych, które tego źródła używają – tłumaczyła Anna Moskwa.

W przypadku dodatku węglowego nie obowiązuje kryterium dochodowe. Warunkiem jest dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wypłatą wsparcia zajmą się gminy. Wnioski o wsparcie będzie można składać do 30 listopada.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl