PAP/EPA

Niemcy: SPD prowadzi rozmowy o utworzeniu koalicji z FDP i Zielonymi

W Niemczech trwają rozmowy dotyczące utworzenia koalicji. SPD chce rządu koalicyjnego z liberalną FDP i Zielonymi. Trwają także rozmowy liberałów z CDU.

Rozmowy koalicyjne w Niemczech idą pełną parą. SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec), która w wyborach osiągnęła największe poparcie, próbuje stworzyć nowy rząd. Bez CDU, czyli formacji, której twarzą była dotychczasowa kanclerz Angela Merkel. Stąd rozmowy z FDP i Zielonymi. Negocjacje trwają, ale żadna z partii nie ujawnia ustaleń.

– My jako SPD bardzo cieszymy się, że FDP przyjęła nasze zaproszenie do rozmów. Siedzieliśmy razem przez ponad dwie godziny. Mogę powiedzieć, że były to bardzo konstruktywne rozmowy – poinformował Lars Klingbeil, sekretarz generalny SPD.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby utworzyć rząd reform, który poprowadzi nasz kraj do przodu – mówił z kolei sekretarz generalny FDP, Volker Wissing.

SPD chce zaangażować Zielonych w rozmowy trójstronne z udziałem FDP. Liberałowie są tak zdeterminowani, by wejść w koalicję, że prowadzą negocjacje na dwa fronty. Po rozmowach z SPD spotkali się także z CDU. FDP mówi o podobieństwie programowym z CDU, zauważając, że między partiami jest „niewiele przeszkód merytorycznych”.

Niemcy po szesnastu latach rządów Angeli Merkel potrzebują poważnych reform – ocenił dr Marcin Kędzierski, politolog.

– Kanclerz Angela Merkel nie rozwiązała wielu spraw, przegadywała je z opinią publiczną. Efektem jest duże opóźnienie, jeśli chodzi o kwestie infrastruktury i jej odnowy, o kwestie infrastruktury cyfrowej, czyli nowych usług i e-administracji – wskazał dr Marcin Kędzierski.

Pojawia się pytanie o przyszłość relacji z Chinami, od których Niemcy uzależniły się gospodarczo.

– To uzależnienie będzie rodziło coraz większe problemy dla niemieckiej gospodarki w perspektywie najbliższych lat. To jest dzisiaj ogromne pytanie stojące przed każdym nowym niemieckim rządem – powiedział dr Marcin Kędzierski.

Wygrana SPD w wyborach nie przesądza o tym, komu uda się utworzyć rząd. Bardzo prawdopodobne jest, że znajdą się w nim Zieloni wraz z FDP, których w swojej koalicji widzi zarówno kandydat socjaldemokratów, jak i kandydat chadeków.

TV Trwam News

drukuj