Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozmawiali z członkami TK

Członkowie Komisji weneckiej spotkali się dziś z przedstawicielami Trybunału Konstytucyjnego. Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o Trybunale. W spotkaniu nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez obecny Sejm.

Po rozmowach prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński na wspólnej konferencji z wiceprezesem Stanisławem Biernatem mówił, że  członkowie Komisji Weneckiej „doskonale wiedzą” o paraliżu TK. Dodał, że TK funkcjonuje niezależnie od „toksycznych okoliczności”, a „jednym z elementów prób zarządzania Trybunałem jest ogłaszanie co dwa tygodnie, że będzie nowa ustawa o TK albo że nie będzie nowej ustawy”.

Krytycznie do tego wystąpienia odniosła się na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Krystyna Pawłowicz.

– Konferencja prasowa prezesa i wiceprezesa TK pokazuje, że po rozmowach, o których pan prezes Rzepliński mówi – że „świetnie się rozumieli”, że rzeczą, która najbardziej dotknęła członków Komisji Weneckiej, o którą wielokrotnie dopytywali, to była sprawa atakowania i krytykowania sędziów TK przez polityków, przez środowiska, które wygrały wybory. On to właściwie wielokrotnie powtarzał, czyli widać już z tych pytań, które ujawniał pan prezes Rzepliński, że ta komisja przyjechała powspółczuć i popłakać za zamkniętymi drzwiami – komentowała poseł.

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się jeszcze dziś. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.

RIRM

drukuj