fot. PAP/Paweł Supernak

Przedłużenie terminu składania wniosków o odszkodowania dla rolników

Wnioski o rekompensaty za straty spowodowane suszą będzie można składać o miesiąc dłużej, czyli do końca października.

 – Wydłużamy ze względu na to, że z wielu gmin (i apeluję do gmin), które często są zarządzane przez naszych konkurentów politycznych, nie spłynęły jeszcze wszystkie analizy strat z tytułu suszy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na odszkodowania dla rolników rząd zarezerwował 1,5 mld zł. Wypłaty odszkodowań już się rozpoczęły.

 – Już teraz pierwsze transze zostały wypłacone dla tych, którzy  przekazali nam dane dotyczące strat z tytułu suszy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już 29 tys. wniosków o odszkodowania. Regionalne oddziały rozpatrują je bardzo szybko – mówi wiceszefowa lubelskiego oddziału Agencji Anna Kusiak-Janiec.

 – Na dzień dzisiejszy zostało przyjętych ponad tysiąc wniosków, z czego 300 już zostało pozytywnie rozpatrzonych, a ponad 200 zostało wypłaconych – podkreśla Anna Kusiak-Janiec.

Warunkiem uruchomienia rekompensat jest jednak przekazanie wojewodzie przez gminy raportów o skutkach suszy. Wiele gmin w całej Polsce jeszcze tego nie zrobiło – podkreśla radny sejmiku województwa lubelskiego Marek Wojciechowski.

 – Tylko w naszym województwie lubelskim na 196 gmin, gdzie wystąpiła susza, wpłynęło do wojewody dopiero połowę protokołów. Ta decyzja jest zatem zasadna, żeby te protokoły spłynęły – zaznacza Marek Wojciechowski.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj