Przeciętny Polak oddał do budżetu prawie 16 tys. złotych

15 tysięcy 940 złotych – dokładnie tyle przeciętny Polak oddał w ubiegłym roku do publicznej kasy. Jak informuje jeden z dzienników, największe wpływy państwo notuje dzięki naszym codziennym zakupom.

Z podatku VAT lub akcyzy rocznie państwo zyskuje średnio 5 tys. 370 zł z kieszeni każdego podatnika. Minimalnie tańsze okazały się składki ubezpieczeniowe. Te wyniosły przeciętnie 5 tys. 200zł. Utrzymanie majątku oraz opodatkowanie dochodu, to zysk dla kasy państwa w wysokości blisko 3 tys. zł od osoby. Wysokie daniny przekładają się na jakość życia polskich rodzin.

Janusz Szewczak, analityk gospodarczy podkreśla, że koszty utrzymania cały czas rosną. Jak zauważa, mimo że polskie podatki są znacznie niższe niż w krajach UE, to i tak są jednymi z najbardziej dolegliwych, ponieważ mamy aż cztery razy niższe wynagrodzenia.

Polskie rodziny są w sposób podatkowy szczególnie karane, a nie wspierane przez fiskusa. To wszystko powoduje, że system podatkowy w Polsce jest niezwykle restrykcyjny szczególnie dla tych najuboższych, natomiast premiuje najbogatszych, a zwłaszcza zagraniczne koncerny, które doskonale sobie radzą, np. manipulując kosztami i unikając w dużej mierze ciężarów podatkowych. Co więcej nie mamy przecież w dalszym ciągu podatku od banków i transakcji finansowych, które funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej – powiedział Janusz Szewczak.

Efektem tego jest to, że ponad pół miliona dzieci w Polsce nie dojada, bo ich rodziców nie stać, by zapewnić im przynajmniej co drugi dzień posiłek z mięsa, drobiu, ryby. Nie stać ich także, by przynajmniej kilka razy w tygodniu kupić świeże owoce lub warzywa. Co trzecia rodzina ma problem z wysłaniem raz w roku dzieci na tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania, a co ósmej nie stać na wyjście z dziećmi do kina czy teatru. Ponadto blisko 450 tys. uczniów nie ma wszystkich podręczników.

Z danych GUS wynika, że w skrajnej nędzy, czyli poniżej tzw. minimum egzystencji, żyje blisko 10 proc. rodzin wychowujących troje dzieci i blisko 27% rodzin mających ich czworo lub więcej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl